Największym ograniczeniem zaawansowanych gogli wirtualnej rzeczywistości jest konieczność podłączania ich do komputera. Plątanina kabli krępuje ruchy. HP rozwiązało ten problem, projektując komputer w formie plecaka. HP Z VR Backpack PC można obejrzeć podczas IEM 2018.
Gogle wirtualnej rzeczywistości z prawdziwego zdarzenia wymagają do pracy stacjonarnego komputera. Urządzenie zakładane na głowę musi być stale podłączone kablem z jednostką centralną, która wykonuje obliczenia, przesyła obraz i zapewnia zasilanie. Ten problem da się jednak obejść.
Wirtualna rzeczywistość bez kabli.
Jednym ze sposobów pozbycia się kabli jest zamontowanie w goglach specjalnego modułu, który komunikuje się bezprzewodowo z komputerem. Innym pomysłem jest noszenie ze sobą… całego peceta. W ten sposób do sprawy podeszła firma HP, czyli jeden z największych producentów komputerów na świecie.
Produkt tej firmy o nazwie HP Z VR Backpack PC jest potężnym komputerem, zamkniętym w dość niecodziennej formie. Zestaw składa się z materiałowego stelaża, który zakłada się na plecy niczym plecak. Zamontowane zostały w nim podzespoły, które mogą działać bez przeszkód, pozostając w ruchu.
Wirtualna rzeczywistość potrzebuje masę mocy obliczeniowej. W tym celu w komputerze HP zamontowano kartę graficzną Nvidia Quadro P5200, która oferuje aż 16 GB pamięci (GDDR5). Wspiera ją procesor Intel i7 vPro (7820HQ) oraz do 32 GB RAM.
https://www.youtube.com/watch?v=UfPTqPrz20k
Sporym problemem w przypadku przenośnego stacjonarnego komputera jest zasilanie.
Sprzęt generujący wirtualną rzeczywistość w wysokiej jakości pobiera mnóstwo prądu. By niepotrzebnie nie zwiększać wagi zestawu, HP pozwoliło w locie wymieniać akumulatory.
HP Z VR Backpack PC może oczywiście używać jak zwykłego komputera podłączonego do gniazdka. W tym celu wyprodukowano HP Z VR Dock z dodatkowym zasilaczem. W stacji dokującej znalazła się masa dodatkowych portów:
- 2x USB 3.0;
- USB-C Thunderbolt 3;
- Mini-DP 1.3;
- HDMI 2.0;
- audio combo jack;
- HMD power port.
Oprócz tego na boku komputera można znaleźć 2 dodatkowe gniazda USB 3.0 oraz port zasilania 330W. Nie zabrakło też modułów Wi-Fi oraz Bluetooth. Komputer działa pod kontrolą systemu Windows 10 Pro.
Na żywo podczas IEM 2018 niezwykle zaskoczyły mnie wymiary i waga tego komputera. Pełny zestaw waży zaledwie 4,6 kg, a jednostka centralna - niecałe 2,6 kg. Jej wymiary to 333,5 x 236,4 x 60,9 mm.
HP przekonuje, że ich plecak to nie zabawka.
Komputer generujący VR można wykorzystać do zabawy, ale nie tylko. Można wykorzystać go jako narzędzie edukacyjne lub prowadzić za jego pomocą w firmach szkolenia w wirtualnej rzeczywistości.
Komputer współpracuje w dodatku bezproblemowo z różnymi rodzajami gogli VR. Producent przygotował własne gogle HP Windows Mixed Reality, ale nic nie nie stoi jednak na przeszkodzie, by podłączyć do niego HTC Vive Business Edition.
Zanim wyruszysz w drogę, załóż na plecy komputer. Tak wygląda wirtualna rzeczywistość od HP