Niecodziennie zdarza się, żeby amerykański, ciekawy startup otrzymał na tyle korzystną propozycję od polskiego inwestora, by przenosić do Polski swój dział badawczo-rozwojowy. A tu proszę, już wkrótce w naszym kraju taki dział otworzy Artveoli.
Artveoli to biotechnologiczna firma z Kalifornii, która zajmuje się projektowaniem i konstrukcją urządzeń polepszających jakość powietrza wewnątrz budynków poprzez zamienianie dwutlenku węgla w tlen. Firmę w 2015 założyły Alina Adams i Anastazja Neddersen.
Panie pracowały razem w Departamencie Bioinżynierii na Uniwersytecie Stanforda tworząc niestandardowe urządzenia mikroprzepływowe. Wpadły na pomysł wykorzystania tej technologii do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach.
Artveoli - eksperci od walki ze smogiem.
Ich najsłynniejszym projektem do tej pory jest obraz pełniący również rolę oczyszczacza powietrza. Projekt wygrał zeszłoroczną edycję polskiego konkursu Smogathon.
Całkiem niezłe osiągnięcie, zważyszy że w konkursie tym wzięło udział aż 120 zespołów. Podczas Gali Finałowej Artveoli otrzymało nagrodę główną w wysokości 100 tys. dolarów i nagrodę specjalną w wysokości 15 tys. dolarów.
Co ciekawe, podczas wizyty w Polsce udało im się zawrzeć umowę z polską firmą zarządzającą alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi (ASI) - Bitspiration Booster.
— To niewiarygodne – prawie w ogóle nie słyszy się o projektach z Doliny Krzemowej które pozyskują fundusze od polskich inwestorów! Jesteśmy dumni, że mamy w tym niewielki udział. - mówi Maciej Rys, lider i założyciel Smogathonu.
Amerykański startup już wkrótce otworzy swoją placówkę w Polsce.
Polski inwestor postawił jeden, dość ważny warunek. Artveoli musi stworzyć w naszym kraju placówkę badawczo-rozwojową. Adams i Neddersen przystały na to z ochotą.
— Przeniesienie działalności B+R Artveoli do Polski umożliwi im intensyfikację prac, a co za tym idzie rozwijanie tutaj unikalnej własności intelektualnej. Dzięki temu mają szanse na inwestycje z kolejnych ASI, wspieranych przez Polski Fundusz Rozwoju lub Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Takie działania to część naszej strategii. - mówi Paulina Mazurek, CEO Bitspiration Booster.
Warto wspomnieć, że inny fundusz zarządzany przez Bitspiration Booster właśnie podpisał z NCBiR umowę na inwestycje i granty na sumę 50 mln zł przeznaczoną na inne projekty badawczo-rozwojowe.
Artveoli w 2018 zainstaluje swoje urządzenia w szkołach w Krakowie i Żywcu, wykorzystując obie nagrody wdrożeniowe wygrane w Smogathon.
— To dopiero początek, teraz jesteśmy gotowi na znacznie większe wyzwania. - podsumowała Adams.
Poprawa jakości powietrza w naszym kraju to z pewnością właśnie takie "większe wyzwanie". Mam nadzieję, że Artveoli poradzi sobie z tym zadaniem.
Walka ze smogiem to na tyle dobry interes, że amerykańska firma przeniesie się do naszego kraju